آخرین خبرها
555

نگاهی به درون شکم یک دوربین دیجیتال

دوربین دیجیتال

ایا تا به حال به درون یکی از دوربین های دیجیتال نگاه کرده اید؟ اگر سری به ادامه مطلب بزنید، یک دوربین نیکون D600 را روی میز تشریح می بینید و می توانید ببینید داخل ان چه خبر است و از چه اجزایی تشکیل شده است.

کالبد شکافی دوربین

در این تصویر دوربین D600 نیکون را می بینید در حالی که پوست آن برداشته شده است و مجموعه ای از سیم ها و روبان های اتصالی مانند عروق خونی اطراف دوربین را احاطه کرده اند.

 

باز کردن دوربین

در قسمت پشت دوربین یک بُرد بزرگ را می بینید. بزرگ ترین چیپ روی برد موتور پردازش تصویر Exspeed 3 نیکون است که معادل Digic در دوربین های کانن به شمار می آید. دو چیپ کناری آن رم های سامسونگ دوربین هستند. این دوربین در مجموع دارای یک گیگابایت رم از نوع DDR3 است.

یک چیپ کوچک هم در کنار انگشت شصت دیده می شود که کنترل کننده کارت حافظه اس دی است. بقیه چیپ هم ها هم به طور کلی میکروکنترلرهای دکمه های مختلف دوربین و نمایشگر به حساب می آیند.

 

دوربین نیکون D600

وقتی بُرد اصلی را برداریم به سنسور ۲۴ مگاپیکسلی دوربین می رسیم که از نوع CMOS و البته full-frame است به همین خاطر یک سنسور بزرگ در مقابل شما قرار دارد. در جلوی سنسور فیلترهای دوربین را می بینیم که حداقل ۳ تا هستند تا آرتیفکت ها را از تصویر حذف کنند. یک فیلتر مادون قرمز هم وجود دارد.

 

نیکون D600

اما بهتر است نگاه دقیق تری به سنسور CMOS دوربین بیاندازیم. بخشی که کار ثبت تصاویر را انجام می دهد. در تصویر بالا این سنسور زیر میکروسکوپ الکترونی قرار داده شده. اینجا است که نورهای دریافتی تبدیل به پیکسل های مجزا می شوند و ثبت دیجیتال اطلاعات رخ می دهد. به طور کلی یک بخش از سنسور کار مجزا کردن پیکسلی را انجام می دهد و بخش دیگر رنگ ها را بر اساس سیستم رنگ بندی RGB مجزا می کند.

 

دوربین نیکون

اینها مهم ترین بخش های یک دوربین دیجیتال DSLR به شمار می رفت، اما تمام اجزا را شامل نمی شود. در تصویر پایین می توانید کالبد شکافی نسبتا کاملی از یک دوربین D600 نیکون ببینید.

 دوربین دیجیتال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*