آخرین خبرها
555

انچه که درباره آپاندیس باید بدانید

با این‌که همه ساله بسیاری از افراد به علت التهاب آپاندیس یا ابتلا به آپاندیسیت تحت جراحی قرار می‌گیرند و به اصطلاح آپاندیس‌شان را در می‌آورند، پس آپاندیس به چه دردی می‌خورد؟

اپاندیس

وظیفه اصلی آپاندیس کمک به هضم مواد غذایی گیاهی است و به همین علت این عضو در بدن موجودات گیاهخوار در مقایسه با دیگر موجودات بزرگ‌تر است.

از این رو بسیاری از زیست‌شناسان بر این باورند آپاندیس از بقایای موجودات گیاهخوار است. در حقیقت تصور می‌شود این اندام با گذشت زمان تحلیل رفته و کارکرد اصلی خود را از دست داده است.

اگرچه زمانی عضوی حیاتی برای بدن بوده، اما بتدریج اهمیت و نقش آن در متابولیسم بدن کمتر شده است.

آپاندیس یا روده کور زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که در قسمت ابتدای روده بزرگ و به عبارتی در محل تلاقی روده بزرگ و روده کوچک قرار گرفته است.

این زائده از یک انتها بسته است و انتهای دیگر آن به روده بزرگ ختم می‌شود. اگرچه ممکن است موادی که از روده بزرگ عبور می‌کند وارد آپاندیس شود، اما برای موادی که وارد آن می‌شود هیچ راه گریزی وجود ندارد.

آپاندیس دارای پوششی است که موادی را ترشح می‌کند. مهم‌ترین علت ابتلا به آپاندیسیت، انسداد دهانه آپاندیس است. اگر به هر علتی نظیر به دام افتادن مواد عبوری از روده بزرگ در دهانه آپاندیس یا ابتلا به عفونت‌های میکروبی یا ویروسی دهانه آپاندیس مسدود شود، فشار داخل این زائده به علت تجمع مواد ترشحی از دیواره پوششی داخل آن افزایش می‌یابد و در نتیجه بتدریج آپاندیس ملتهب می‌شود.

التهاب این عضو، در خونرسانی به آن اختلال ایجاد می‌کند و در صورتی که فرد پس از ظاهر شدن علائم اولیه بموقع تحت درمان قرار نگیرد، بافت آپاندیس مرده می‌شود و حتی ممکن است آپاندیس ناگهان ترکیده و پیامدهای ناگواری را برای فرد همراه داشته باشد.

حدود شش درصد از افراد در طول زندگی به آپاندیسیت مبتلا می‌شوند و میزان شیوع آن در ۱۰ تا ۳۰ سالگی بیشتر است.

آپاندیس

عوارض آپاندیسیت

شایع‌ترین عارضه آپاندیسیت، سوراخ و پاره شدن آن است. سوراخ شدن آپاندیس می تواند منجر به عفونت آپاندیس و یا پریتونیت منتشر (عفونی شدن تمام شکم و لگن) شود.

دلیل اصلی پارگی آپاندیس، تاخیر در تشخیص و درمان آن است.

۳۶ ساعت بعد از شروع علائم آپاندیسیت، خطر پارگی آن ۱۵ درصد می باشد.

فردی که دچار التهاب آپاندیس گردد، باید سریعا تحت عمل جراحی قرار گیرد

انسداد روده وقتی ظاهر می شود که التهاب اطراف آپاندیس باعث توقف کارکرد عضلات روده شود و از عبور محتویات روده جلوگیری کند.

اگر روده با مایعات و گازها پر شود، شکم باد می کند و ممکن است تهوع و استفراغ رخ دهد.

پس ممکن است نیاز باشد از طریق لوله ای که از بینی و مری و معده و روده می گذرد، محتویات روده را تخلیه کرد.

علائم آپاندیس

درد شکمی که در یک نقطه مشخص نیست.

بیشتر مردم محل درد را با حرکات چرخشی دست در اطراف قسمت مرکزی شکم نشان می دهند.

دومین علامت آپاندیسیت، از دست دادن اشتها است که ممکن است به تهوع و استفراغ بیانجامد.

تهوع و استفراغ نیز بعدا در اثر انسداد روده ممکن است رخ دهد.

عوارض برداشتن آپاندیس

بررسی‌های انجام شده نشان داده است آپاندیس هیچ عملکرد شناخته شده‌ای در بدن ندارد اما باید توجه داشت این عضو که محل استقرار شماری از سلول‌های لنفاوی است و پادتن‌هایی را در روده ترشح می‌کند، بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهد.

اگرچه در افرادی که آپاندیس آنها برداشته شده است نیز هیچ عوارضی دیده نشده و بدن آنها بدون وجود آپاندیس نیز می‌تواند به کارکردهای حیاتی خود ادامه دهد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*