آخرین خبرها
555

چگونه مکعب روبیک را حل کنیم؟

حتما میدونید مکعب روبیک چیه؟ یه بازی فکری معتاد کننده و همچنین اعصاب خورد کن !

این بازی فکریه توسط پرفسوری مجاری به نام ارنو روبیک در سال ۱۹۷۴ اختراع شد، تا سال ۱۹۷۹ این مکعب جادویی فقط در مجارستان به تولید و فروش میرسید تا اینکه در همان سال این مکعب کم کم به آمریکا و اروپا راه یافت و نام ارنو روبیک را پرآوازه ساخت. روبیک انواع مختلف داره مثل۲٫۲٫۲ یا ۳٫۳٫۳ یا ۴٫۴٫۴ و یا حتی بیشتر که معروفترینش همون ۳٫۳٫۳ هست.

حل و ارائه ی راه حلی برای حل این فکر-افزار تا مدتها فکر ریاضی دانها رو به خودش جلب کرد تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۸۱  راه حلی ساده توسط جیمز جی. نورس برای حل این مکعب جادویی پیدا شد و در کتابی با همین عنوان راه حلشو به چاپ رسوند. هرچند از همون سال به بعد راه حلهای زیادی برای روبیک ارائه شد ولی ساده ترین راه توسط پرفسور ریاضی به نام دیوید سینگ مستر ارائه شد. این راه  حل بسیار ساده است و مکعب رو به صورت ردیف به ردیف از پایین تا بالا به سادگی به حل میرسونه. این راه حل ا دعا میکنه که مکعب رو در کمتر از ۱۰۰ حرکت حل میکنه. در سال ۲۰۰۷ توسط کامپیوتر راه حلی ۲۶ حرکتی برای روبیک ارئه شد و در سال ۲۰۰۸ کوتاه ترین راه حل ممکن یعنی ۲۲ حرکت برای روبیک کشف شد.

همچنین هرساله مسابقه هایی برای حل کردن سریع روبیک در جهان برگذار میشه که رکورد حل سرعتی روبیک متعلق به فردی آلمانی به اسم Erik Akkersdijk و در مدت زمان ۷٫۰۸ ثانیه است.  همچنین میتونید در این سایت تمامی رکوردها رو ببینید، بهترین رکورد ایران هم با مدت زمان ۱۲٫۷۱ ثاتیه است.
هر حرکت در حل روبیک باید حساب شده باشه وگرنه میتونه تمام زحمت چند ساعتتونه به هدر بده. طبق ادعایی در ویکیپدیا این مکعب به چیزی در حدود ۴۳ کوانتیلیون (۱۰ به توان ۱۸) حالت میتونه در بیاد. پس کاملا دقت کنید که راه رو اشنتباه نرید !
خودتان روبیک را حل کنید
حتما شما هم مکعب روبیکی درست نشده تو خونه دارید، اگه میخوایید مکعبتون رو حل کنید از این PDF( حجم ۱مگ)  استفاده کنید و قدم به قدم واسه ی حلش اقدام کنید. فقط اگه میخواید که از حل روبیک لذت ببرید، فورا جواب رو نگاه نکنید، اول هدف رو که در بالای هر صفحه سمت راست کشیده شده است رو نگاه کنید و سعی کنید که خودتون به هدف برسید و اگه نتونستید به سراغ راه حل برید.
بعد نوشت :
دوستانی که درخواست آموزش فارسی کرده بودن میتونن آموزش حل فارسی رو از این لینک دانلود کنن. این آموزش توسط آذرخش عزیزی، به فارسی ترجمه شده.                       کتاب جدید اموزش حرفه ای اضافه شد کلیک کنید
رمز : www.2000download.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*